Na Osnovni šoli Pohorskega odreda Slovenska Bistrica smo v torek, 18. februarja 2025, izvedli 2. del izobraževanja Računalništvo brez računalnika v predšolskem obdobju in 1. VIO. Izobraževanja so se udeležili člani projektnih in razvojnih skupin projekta Utrinki – Digitalne transformacije izobraževanja za trajnostno prihodnost – učenci, trajnost, RIN kot izziv.

Zanimive praktične delavnice je pripravila gospa Sonja Kepe, ki je s svojim strokovnim znanjem in sproščenim pristopom poskrbela za dinamično in poučno vzdušje. Predstavila je vrsto zanimivih aktivnosti in izzivov, ki jih lahko enostavno vnašamo v pouk in z njimi spodbujamo računalniško mišljenje ter reševanje problemov pri učencih.

Predavateljica nam je pokazala, da so barvni plastični lončki lahko odlični pripomočki za izvajanje mnogih aktivnosti, pri katerih lahko razvrščamo, po navodilih sestavljamo strukture iz lončkov in sami ustvarjamo algoritme, kot to počnejo roboti. Sledile so aktivnosti z binarnimi števili, kjer smo števila v desetiškem sistemu zapisovali v dvojiški sistem in poskušali razbrati binarne kode. Z Ascii kodno tabelo, ki prikazuje vzorce bitov, smo kode spreminjali v besede. Zanimiva dejavnost so bile Magične številke, s pomočjo katerih smo hitro ugotovili datume rojstnih dni nekaterih učiteljev. Med karticami, na eni strani modre in na drugi strani rdeče barve, razporejene v vrstice, smo s pomočjo sodih in lihih števil iskali napako v zaporedju. Seznanili smo se s šifriranjem in dešifriranjem s pomočjo Cezarjeve šifre in Vigenerjeve tabele.

Udeleženci so se strinjali, da bodo pridobljeno znanje s pridom uporabili pri pouku. Gospa Sonja Kepe je s svojo strokovnostjo in energijo ustvarila izobraževanje, ki ni bilo le poučno, ampak tudi zabavno ter navdihujoče. Brez dvoma bodo učenci kmalu deležni ustvarjalnih izzivov, ki bodo krepili njihovo računalniško mišljenje na igriv in zanimiv način. Na delavnicah smo pridobili veliko novih idej, s katerimi lahko popestrimo pouk.

 

Zapisali: Mateja Ivič in Jana Ceder

Naložbo sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Evropska unija – NextGenerationEU.